Czarny Staw pod Rysami
Czarny Staw pod Rysami zwany jest również Czarnym Stawem nad Morskim Okiem. Ponad 76 m głębokości i powierzchnia wynosząca 20,64 m kw. czynią Czarny Staw pod Rysami jednym z większych w Tatrach. Tak jak w przypadku Czarnego Stawu Gąsienicowego kolor tafli wody bierze się z padających cieni z gór oraz zalegających w stawie sinic. Ulokowany jest bezpośrednio pod ścianą Kazalnicy, zaś z innych stron otacza go grań, na którą składają się między innymi Mięguszowieckie Szczyty, Wołowy Grzbiet, Żabia Grań, Żabi Mnich, Niżnie Rysy i oczywiście same Rysy.
Czarny Staw pod Rysami swoją turystyczną historię pisze już od początku XIX stulecia, zaś w roku 1804 był przedmiotem badań Stanisława Staszica. Dwadzieścia dwa lata później po zachodniej stronie ustawiono żelazny krzyż.
Trasa do Czarnego Stawu pod Rysami
Wycieczkę naszą zaczynamy w okolicy schroniska PTTK Morskie Oko.
Punkt wyjścia: schronisko PTTK przy Morskim Oku
Trudności: brak trudności technicznych jedynie podejście może okazać się bardzo męczące, zwłaszcza dla turystów ze słabą kondycją
Czas przejścia: około 45 min
Długość trasy: 1,8 km
Kolor szlaku: czerwony
Od schroniska schodzimy do brzegu Morskiego Oka i skręcamy w lewo. Nasz szlak ma kolor czerwony. Przechodzimy przez mostek na Rybim Potoku i dalej maszerujemy wygodną ścieżką. Idziemy wzdłuż brzegu jeziora aż dostrzeżemy drogowskaz, tu trzeba zachować ostrożność, ponieważ oba szlaki są czerwone. Jeden z nich okrąża Morskie Oko, drugi, którym my pójdziemy odbija w lewo.
Podejście pod Czarny Staw pod Rysami
W tym miejscu zaczyna się podejście, które nie trwa długo, bo około 20 min, ale jest męczące. Nie dość, że jest mocno pod górę to jeszcze idziemy po kamiennych płytach, które często są śliskie. W momentach, w których brakuje tchu, warto przystanąć i odwrócić się w stronę Morskiego Oka. Widok jest piękny.
Po drodze mijamy mały wodospad – Czarnostawiańską Siklawę. Po chwili ukaże się nam Czarny Staw pod Rysami oraz widok na Mięguszowieckie Szczyty.
Wracamy tą samą drogą albo wyruszamy na dalszą wycieczkę: na Rysy (czerwony) albo Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem.