Komunikacja na Podhalu. Informacje dla osób bez samochodu
Nie działa tak sprawnie jak w wielkich miastach, ale
komunikacja na Podhalu daje możliwości sprawnego przemieszczania się po okolicy. W teorii zawsze wygodniej jest jeździć samochodem. Człowiek jest niezależny, zawsze i o każdej porze wszędzie dojedzie, ale czy na pewno? Podczas turystycznego sezonu Podhale potrafi być naprawdę zatłoczone. Chyba nikt nie lubi stać w korkach. Wtedy zdecydowanie lepiej skorzystać z komunikacji zbiorowej.
Komunikacja miejska w Zakopanem. Praktyczne informacje
Od kilku lat działa
komunikacja miejska w Zakopanem. Póki co działają dwie linie:
-
Linia nr 11 łączy Cyrhle z Krzeptówkami (Jana Krzeptowskiego)
-
Linia 14 łączy Harende i Olcze.
Bilety kupisz w automatach w autobusach, u kierowcy (najlepiej mieć przygotowaną odliczoną kwotę) oraz za pomocą aplikacji mobilnej mPay. Zakupisz je też w następujących punktach:
-
Centrum Informacji Turystycznej, ul. Kościuszki 17
-
Biuro Obsługi Klienta w siedzibie TESKO Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Sp. z o.o., ul. Szymony 17
-
Informacja Turystyczna, ul. Kościelna 7
-
Kiosk ul. Cyrhla obok nr 25
-
W Zakopanem znajduje się też kilka biletomatów
Ceny biletów jednorazowych: normalny 3 zł, ulgowy 1,50 zł.
Busy z Zakopanego do innych miejscowości
Wszystkie autobusy i
busy z Zakopanego do innych miejscowości odjeżdżają z placu przy dworcu PKP. Przystanki są opisane i znajduje się na nich aktualny rozkład jazdy. Buzy jeżdżą w trzech podstawowych kierunkach: Nowy Targ, Białka Tatrzańska i Czarny Dunajec. Oczywiście mają one przystanki w mijanych miejscowościach. Do Zębu, Murzasichle, Czerwniennego, Małego Cichego, Jurgowa i Bustryka kursują inne busy.
W okresie wzmożonego ruchu, kierowcy znają mniej oblegane objazdy, z których chętnie korzystają. Poza okolicą dworca PKP wszystkie busy zatrzymują się przy Al. 3-ego Maja, tuż przy Krupówkach. Bilety kupuje się u kierowcy, cena zależna jest od odległości. W szczycie sezonu warto rozważyć dojazd do Poronina, Dunajca, Szaflar lub Nowego Targu pociągiem. Może to znacznie skrócić naszą podróż.
Busy do Morskiego Oka
Busy do Morskiego Oka odjeżdżają z placu przy dworcu PKP, w zależności od przebiegu ich trasy, niektóre zatrzymują się również na przystanku przy Rondzie Jana Pawła II. W sezonie turystycznym i podczas długich weekendów jeżdżą prawie co chwile i nie ma potrzeby sprawdzania rozkładu jady. Poza sezonem kursują rzadziej, ale i tak bez problemów dotrzemy do Palenicy Białczańskiej. Zwłaszcza w sezonie letnim lepiej pojechać busem, nie stać w korkach oraz nie płacić za parking. Zachęcamy do sprawdzenia rozkładu jazy i zostawienia samochodu na parkingu w miejscu zakwaterowania.