Region Tatry portal turystyczny
Menu

PL
Moja lista
{fav_box_}

Udostępnij
rejsy i spływy (0 wyników)
wycieczki spływ przełomem Dunajca
spływ przełomem Dunajca
Usuń filtr

Wpisy brak wyników

Prosimy sprawdzić oferty w innych miejscowościach: [kliknij tutaj]
Co warto wiedzieć!
Spływ przełomem Dunajcem

Spływ przełomem Dunajca. Atrakcja dla rodzin z dziećmi i paczki znajomych

Spływ przełomem Dunajca to jedna z największych atrakcji turystycznych Pienin. To malownicze pasmo górskie położone jest w łańcuchu Karpat. Od Zakopanego dzieli je godzina drogi, dlatego warto zaplanować wycieczkę również w te okolicę. Jeśli chcemy odpocząć od górskich wycieczek, spędzić cudowny czas ze swoimi najbliższymi albo zintegrować się z kolegami z pracy, ta forma spędzenia czasu będzie strzałem w dziesiątkę.

Jak zorganizować spływ przełomem Dunajca?

Na naszej stronie internetowej znajdziesz wiele firm, które organizują spływy przełomem Dunajca. Większość z nich ma w swojej ofercie transfer z pensjonatu na miejsce spływu. Jeśli nie jesteśmy zmotoryzowani, to jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Można również dojechać busem z dworca PKP/PKS w Zakopanem. Czas trwania spływu zależny jest od długości trasy oraz opcji wycieczki, którą wybierzemy. Możemy wybrać wariant ze zwiedzaniem drewnianego kościoła w Dębnie, zamku w Niedzicy i zapory, z której widać przepiękną panoramę Zalewu Czorsztyńskiego.

Spływ Dunajcem tratwą flisacką

Spływ Dunajcem na tratwie flisackiej przyciąga turystów z całego świata. Spływy tratwami zapoczątkowali flisacy czyli chłopi, którzy zajmowali się flisem, czyli transportem rzecznym, w tym przypadku drewna. Pierwsze spływy turystyczne miały miejsce już w 1831 roku. Łodzie flisackie zbudowane są z desek świerkowych, z pięciu elementów połączonych linami. Łódź ma 6m długości i 1,8m szerokości. Na tratwie znajdują się 3 rzędy ławek, na których zmieści się 12 osób plus dwóch flisaków. Flisakiem może zostać osoba pełnoletnia, która mieszka w jednej z Pienińskich miejscowości: Szczawnicy, Czorsztynie, Krościenku nad Dunajcem, Sromowcach Niżnych lub Sromowcach Wyżnych. Najpierw kandydat pod okiem mistrza flisackiego odbywa trzyletnią praktykę, później zdaje egzamin. Po zdanym egzaminie i trzech latach praktyki, flisak może podejść do kolejnego egzaminu o tytuł mistrza flisackiego. Umożliwia on szkolenie innych kandydatów.

Inne formy spływu przełomem Dunajca

Poza drewnianą łodzią, spływy przełomem Dunajca organizowane są w różnych formach: • spływ pontonowy tzw. rafting – każdy z uczestników wyposażony jest w kask oraz kamizelkę. Pontony są 6 lub 8 osobowe, struje nimi instruktor, który wydaje komendy do wiosłowania; • spływ kajakiem – osoby początkujące mogą spływać na kajaku pneumatycznym, który jest stabilniejszy i wolniejszy. Doświadczeni w kajakarstwie mogą zdecydować się na kajak polietylenowy. Powyższe formy spływu są idealną propozycją dla osób, które chcą połączyć aktywny wypoczynek z podwyższonym poziomem adrenaliny. Wszystkie rodzaje spływu są bezpieczne, spływy organizowane są przez firmy z doświadczeniem. Jeśli chcemy w spokoju kontemplować piękno krajobrazu górskiego oraz w wycieczce biorą udział osoby starsze i dzieci, warto zdecydować się na spływ łodzią flisacką.

Jak ubrać się na spływ Dunajcem?

Ubranie na spływ Dunajcem należy dostosować do pogody. W ciepłe dni wystarczą krótkie spodenki i koszulka, w chłodne – spodnie szybkoschnące oraz bluzkę z długim rękawem. W górach pogoda bywa zmienna, najlepiej zabrać również kurtkę wodoodporną.
copyright © 2020 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry