Galeria Kulczyckich - Zakopane
Siedzibą muzeum jest murowany budynek w stylu dworkowym znajdujący się w pobliżu słynnej willi "Pod Jedlami", wzniesiony w 1924, który po II wojnie światowej stał się reprezentacyjną willą, w której bywali najwyżsi prominenci PRL, m.in. premier Józef Cyrankiewicz, stąd potocznie dom nazywano "Cyrankiewiczówką". W 1981 władze miasta oddały budynek Muzeum Tatrzańskiemu i umieszczono w nim Galerię Kobierców Wschodnich, podarowaną w 1977 Muzeum Tatrzańskiemu przez wdowę po Jerzym Kulczyckim, Annę Piotrowicz-Kulczycką.
Muzeum mieści kolekcję orientalnych tkanin i kobierców, której gromadzenie rozpoczął w 1906 roku Włodzimierz Kulczycki (1862-1936), profesor a później rektor Akademii Weterynaryjnej we Lwowie, a kontynuował jego syn Jerzy (1898-1974), doktor filozofii i historyk sztuki - 65 obiektów - kobierców i tkanin pochodzących z różnych obszarów Azji: Iranu, Afganistanu, Turkiestanu, Azji Zachodniej i Kaukazu - zachwyca subtelnością i harmonią zestawień kolorystycznych oraz bogactwem i pełną tajemnic symboliką ornamentyki.
W Galerii prezentowane są także obrazy i grafiki współczesnego artysty Marka Żuławskiego - ponad 100 prac malarza, który dzieciństwo i lata młodzieńcze spędził w Zakopanem uprawiając taternictwo i uczestnicząc w spotkaniach w salonie rodziny Żuławskich, w którym spotykali się najznakomitsi twórcy tego okresu m.in. Kazimierz Tetmajer, Jan Kasprowicz, Leopold Staff, Władysław Orkan, Tymon Niesiołowski, Artur Rubinstein, Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Władysław Reymont, Stanisław Przybyszewski, Tadeusz Boy-Żeleński, Kazimierz Sichulski i inni.
Galeria Kulczyckich służy przede wszystkim Działowi Sztuki. Tutaj prezentowane są zbiory, które nie znalazły miejsca w ekspozycjach stałych. Są to takie cykle tematyczne jak np. Pejzaż tatrzański, Tatry i Podhale w akwareli czy Portret ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Ale jest to również miejsce wystaw dla zbiorów etnograficznych i przyrodniczych, oraz poświęconych historii narciarstwa. W roku 1996 w Galerii Kulczyckich prezentowana była pierwsza monograficzna wystawa twórczości plastycznej Stanisława Witkiewicza. W rok później z okazji wizyty Jana Pawła II w Zakopanem otwarto wystawę starego malarstwa na szkle ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.