Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
Uwaga gmach główny Muzeum Tatrzańskiego będzie zamknięty dla zwiedzających do zakończeni remontu). Rozpoczyna się właśnie generalny remont konserwatorski budynku.
To jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce. W 1888 roku przyjaciele i sympatycy tytusa Chałubińskiego utworzyli Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego, zakupili eksponaty i tego samego roku otworzono pierwszą wystawę. Siedzibą nowo powstałego muzeum stał się dom Jana Krzeptowskiego mieszczący się przy Krupówkach. Pierwszym kustoszem Muzeum Tatrzańskiego był sekretarz Komisji Klimatycznej, nauczyciel Władysław Roszek.
Pierwszą siedzibę muzeum wybudowano w 1892 roku na parceli ofiarowanej przez rodzinę Chałubińskiego. W 1922 otwarto dużo wiekszy gmach, który mógł pomieścić coraz większą kolekcję zbiorów. Kierownikiem i kustoszem został Juliusz Zborowski - wielki znawca i miłośnik Tatr i Podtatrza. Dzięki niemu Muzeum Tatrzańskie stało się najważniejszą placówką kulturalną i naukową Podhala.
Po wojnie w 1950 roku muzeum w Zakopanem zostało upaństwowione dzieki czemu uzyskało stabilność finanową oraz znacznie zwiększono ilość badań prowadzonych przez muzeum. W tym też okresie muzeum otwierało nowe filie poswięcone konkretnym aspektom i osobą związaną z kulturą góralską.
Działalność muzeum do dnia dzisiejszego związana jest z regionem i stylem zakopiańskim, Tatrami oraz ludzmi, którzy na stałe wpisali się w historię miasta i okolic. W gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem znajdują się wystawy stałe:
-
historyczna
-
etnograficzna
-
przyrodnicza
W muzeum znajduję się również największa specjalistyczna bilioteka w Polsce, gdzie zgromadzone są różnego rodzaju publikacje związane z Tatrami, Podtatrzem oraz historią i tradycją Regionu.