Spichlerz. Zamoyscy i ich dzieło - ekspozycja poświęcona jest rodzinie Zamoyskich. Kuźnice to miejsce szczególnie związane z historią degradacji przyrody tatrzańskiej, ale także z historią jej ochrony i uratowania od całkowitego zniszczenia. Kolejni właściciele tego terenu stopniowo zmieniali swoje nastawienie do Tatr – początkowo postrzegając te góry jako miejsce, gdzie można pomnażać majątek i eksploatować zasoby przyrodnicze, by następnie zrozumieć, że najważniejsze jest zachowanie bogactw przyrody dla przyszłych pokoleń. Ta zmiana nastawienia dokonała się głównie dzięki działalności hrabiego Władysława Zamoyskiego, który w 1889 roku nabył dobra Zakopiańskie i stał się głównym gospodarzem po północnej stronie masywu. Gdy w latach 2003–2005 Tatrzański Park Narodowy został w imieniu Skarbu Państwa zarządcą zespołu dworko-parkowego w Kuźnicach, nie zapomniał o rodzinie Zamoyskich i postanowił upamiętnić jej zasługi dla Tatr i Zakopanego.
Wystawę urządzono w zabytkowym Spichlerzu. Budynek ten został wybudowany przez hr. Zamoyskiego około 1895 roku. Stanowił magazyn zboża dla gospodarstwa kuźnickiego i szkoły prowadzonej przez matkę hrabiego – generałową Jadwigę Zamoyską.
Po odremontowaniu Spichlerza TPN rozpoczął prace nad stworzeniem wystawy. Ekspozycję udostępniono dla zwiedzających w 2008 roku.