Dolina Małej Łąki
Dolina Małej Łąki jest najmniejszą walną doliną po naszej stronie Tatr. Największym jej bogactwem jest lokalizacja na kilku ważnych szlakach, w tym prowadzącym na Giewont. Sama Dolina zachwyca zaś przyrodniczo ze względu na Wielką Polanę znajdującą się w centralnej części, która jednak niestety powoli traci swój charakter z racji masowo postępującego zalesiania terenu. Spacer tą doliną jest też dobrym pomysłem dla rodzin z dziećmi.
Wędrówka Doliną Małej Łąki
Wylot Doliny Małej Łąki znajdziemy nieopodal Krzeptówek w pobliżu przystanku Gronik. Stąd na Wielką Polanę Małołącką mamy do przejścia dwa kilometry, co nie powinno nam zająć więcej jak godzinę. Strona wschodnia oferuje turyście widok na Giewont, Mały Giewont, Grzybowiec oraz Kopę Kondracką, z kolei na zachodzie można podziwiać Hruby Regiel, Małołączniak, Skoruśniak a nieco dalej szczyt Wielkiej Turni. Początek trasy (żółty szlak) jest kręty i przebiega po żwirowej drodze – niedaleko płynie Potok Małołącki, który ma długość około 3 kilometrów, nie będzie towarzyszył nam podczas całej wędrówki.
W Szatrach znajduje się skrzyżowanie ze szlakiem niebieskim, którym dojść można na Przysłop Miętusi oraz na Czerwone Wierzchy przez Małołączniak. Stąd już zaledwie kilkanaście minut drogi, co prawda nieco cięższej z racji większej stromizny terenu, i dochodzimy do Wielkiej Polany Małołąckiej, która wykorzystywana była przez pasterzy; odkrycia pokazują, że niegdyś na tym miejscu stała również góralska osada, jednak do dzisiaj nie zachowały się żadne jej elementy.
Propozycje dalszych wycieczek z Doliny Małej Łąki
Wędrując dalej żółtym szlakiem możemy dojść na Czerwone Wierchy przez Kopę Kondracką, na Kondracką Przełęcz (leżącą na trasie na Giewont) i dojść do Drogi pod Reglami (trasa powrotna). Szlakiem czarnym możliwe jest z kolei dojście na Przysłop Miętusi oraz na Przełęcz w Grzybowcu.
W podziemiach Doliny Małej Łąki ukryte są najdłuższe i najgłębsze jaskinie w polskiej części Tatr i w ogóle w całej Polsce – Jaskinia Wielka Śnieżna oraz Śnieżna Studnia a także cały szereg mniejszych jaskiń. Dostępne są one dla taterników jaskiniowych.