Schronisko Górskie PTTK na Polanie Chochołowskiej
Największe w Tatrach schronisko górskie położone jest w Dolinie Chochołowskiej na Polanie, skąd biegną dalej liczne szlaki turystyczne, między innymi do Siwej Polany, Doliny Starorobociańskiej, na Rakoń i Wołowiec, przez Bobrowiecki Żleb na Grzesia, prowadzący na Trzydniowański Wierch przez Wyżnią Polanę Jarząbczą oraz specjalny szlak papieski.
Posiada 120 miejsc noclegowych, restaurację z bufetem, suszarnię ubrań, bagażownię z całoroczną przechowalnią nart, dostęp do łazienek i pryszniców; dostępna jest też możliwość organizacji na jego terenie imprez firmowych i konferencji. Do schroniska prowadzi szlak rowerowy, można również dojechać tam konną bryczką.
Schronisko w obecnym kształcie powstało w latach 1951-1953 i było wybudowane na potrzeby rosnącego ruchu turystycznego w rejonie Doliny Chochołowskiej. Pierwotne schronisko, które istniało tu do stycznia 1945 roku zostało spalone przez hitlerowców w czasie ataku na znajdujący się w nim oddział partyzantów. Schronisko w czasie pielgrzymki (1983 r.)do Polski odwiedził Jan Paweł II (z tego powodu w murach budynku znajduje się pamiątkowa tablica); przy okazji tego wydarzenia w schronisku umieszczono podarunkową rzeźbę, którą papieżowi przekazał Lech Wałęsa. Prócz tego mury schroniska zdobi również tablica na pamiątkę akcji ratowniczej TOPR (transport rannych partyzantów) oraz inna, upamiętniająca start (nieudany) balonu „Gwiazda Polski” - ówczesnego największego balonu stratosferycznego).