Schronisko PTTK im. Wincentego Pola w Roztoce
Schronisko w Roztoce było drugim polskim schroniskiem, które powstało z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego. Budowę ukończono w 1876 roku, schronisku nadano imię Wincentego Pola, który był zasłużonym geografem, propagatorem turystyki górskiej oraz odważnym patriotą i uczestnikiem Powstania Listopadowego.
Schronisko położone jest w okolicy Wodogrzmotów Mickiewicza i pomimo swojej nazwy „schronisko w Dolinie Roztoki” znajduje się w Dolinie Białki.
Jest to znakomita baza wypadowa do Morskiego Oka i dalej na Rysy, Przełęcz pod Chłopkiem, Szpiglasową Przełęcz, Dolinę Roztoki, Dolinę Pięciu Stawów Polskich albo Rusinową Polanę.
Historia Schroniska w Roztoce
Historia schroniska w Roztoce zaczyna się w roku 1876, gdy postawiono tu pierwszy drewniany budynek, rozebrany w 1911 roku; pierwsze schronisko gościło Tytusa Chałubińskiego, Stanisława Witkiewicza czy Walerego Eljasza-Radzikowskiego. Obecny budynek ukończono rok później, zaś w latach 30. dokonano jego kilkukrotnej rozbudowy. W czasie wojny schronisko przez pewien czas służyło jako placówka hitlerowskiej straży granicznej, na szczęście po wojnie znów wróciło do pierwotnego charakteru i jest schronieniem dla turystów.
Warunki w schronisku Roztoka
Schronisko Roztoka oferuje swoim gościom 75 miejsc noclegowych w pokojach od 2 do 9 – osobowych. Znajduje się tu też jadłodajnia, bufet, świetlica, łazienki, prysznice, kuchnia oraz suszarnia turystyczna. Roztoka jest również miejscem edukacji i szkoleń dla miłośników gór.
Trasy ze schroniska w Roztoce
Ze schroniska można dojść szlakami do:
• Doliny Pięciu Stawów Polskich (około 2 godz.)
• Morskiego Oka (około 1:30 godz.)
• Rówień Waksmundzką (około 1:30 godz.)