Trasa skitourowa z Doliny Małej Łąki przez Dolinę Kościeliską i Miętusią do Doliny Tomanowej
Informacje techniczne
-
Tomanowska Wyżyna wysokość: 1475m n.p.m.
-
Długość trasy: 11km
-
Maksymalne nachylenie: 20o
-
Poziom trudności: łatwy
-
Przewyższenie od schroniska Ornak: 375m
-
Długość podejścia: 11km
-
Długość zjazd: 8.3km
-
Czas podejścia od schroniska: 1.50h
-
Czas zjazdu: 1h
Po dużych opadach w Tatrach zawsze wzrasta zagrożenie lawinowe. Pozostaje nam do dyspozycji pasmo reglowe. Spokój i jazda po głębokim, nieprzejeżdżonym śniegu. Proponujemy taką właśnie wycieczkę narciarską. Na nartach przez tatrzańskie doliny: Miętusią, Kościeliską i Tomanową.
O wycieczce
Jest to propozycja dla każdego, kto ceni sobie ciszę i spokój, a także ma już dość tak popularnych regionów narciarskich jak Kasprowy Wierch, dolina Chochołowska. Wycieczka przez te trzy tatrzańskie doliny jest przyjemną alternatywą gdy warunki w wyższych partiach są niepewne.
Etap 1. Mała Łąka- Przysłop Miętusi
Pierwszy etap naszej ski-tury to dotarcie z wylotu Doliny Małej Łąki na Przysłop Miętusi. Od początku kierujemy się szlakiem niebieskim. Po 20 minutach natrafimy na rozwidlenie tras – możemy udać się w stronę Małej Łąki (szlak żółty) lub Przysłopu (szlak niebieskim). Wybieramy niebieski i po ok. 40 minut łatwego podejścia jesteśmy na miejscu. Ściągamy foki pierwszy raz tego dnia, bo czeka nas zjazd z Przysłopu Miętusiego na Polanę Zahradziska (na rozwidleniu szlaków jedziemy prosto). Dość długi, choć łatwy.
Etap 2. Przysłop Miętusi- Hala Ornak
Z Przysłopu Miętusiego szeroką polaną i ładnym stokiem zjeżdżamy na tzw. Ogon. Z polany wjeżdżamy do lasu i za znakami czarnymi zjeżdżamy wąskim holwegiem na Polanę Zahradziska (uwaga na skały przy niskiej pokrywie śnieżnej). Skręcamy z Zahradzisk w lewo, na mostek w Dolinie Kościeliskiej (tam zakładamy foki) i kontynuujemy wędrówkę na nartach na Ornak do schroniska PTTK im. Walerego Goetla.
Etap 3. Hala Ornak- Wyżnia Tomanowa Polana
Podejście zaczynamy od schroniska Ornak (1100 m). Wracamy 100 m, do rozdroża szlaków i skręcamy w prawo, za znakami zielonymi, do Doliny Tomanowej. Idziemy przecinką szlaku pośród wysokiego, dorodnego lasu, ku południowemu-wschodowi. Przechodzimy przez kilka mostków na Tomanowym Potoku. Potem szlak skręca łukiem w lewo i dochodzimy do Niżniej Tomanowej Polany, a stąd zakosami ku górze na Wyżnią Tomanową Polanę.
Należy bacznie uważać na znajdujący się po naszej lewej bardzo lawiniasty Czerwony Żleb (częste duże lawiny). Z Wyżniej Tomanowej dochodzimy stromszym terenem aż do rozdroża szlaków powyżej Wyżniej Tomanowej (wysokość 1475 m). Podejście łatwym terenem zajmie nam ok. 1 godziny. Tu zdejmujemy foki i szykujemy się do zjazdu. Tu też kończy się szlak narciarski, udostępniony do turystyki narciarskiej. Bardzo ładny widok na szczyty Tatr Zachodnich od Starorobociańskiego po długą grań Błyszcza.
Zjazd
przez polany Tomanową Wyżnią i Niżnią prowadzi najpierw niestromym terenem Tomanowej Polany Wyżniej (rozpoczyna się od punktu, gdzie szlak zielony skręca w lewo w stronę Chudej Przełączki, dotąd dozwolone jest podejście). Zjeżdżamy szerokim i niestromym terenem Tomanowej Wyżniej, kierujemy się za znakami zielonymi, przejeżdżając przez wyrąbaną przez dużą lawinę polankę (są tu powalone drzewa, wiatrołomy, korzenie – ostrożnie). Osiągamy Tomanową Polanę Niżnią.
Stąd pozostaje nam już tylko ponad kilometrowej długości szus do wylotu Doliny Tomanowej (uwaga na podchodzących turystów). Po drodze mijamy charakterystyczne trzy mostki i wpadamy na główny szlak w Dolinie Kościeliskiej, możemy skręcić w lewo do schroniska PTTK im. Walerego Goetla na Ornaku, bądź w prawo do wylotu doliny. Zjazd jest nietrudny i dostępny dla każdego nawet początkującego ski-turysty. Polecamy przy puszystych śniegach na początku sezonu: grudzień – styczeń.
Autor trasy Wojciech Szatkowski