Trasa skitourowa z Kuźnic przez Myślenickie Turnie na Kasprowy Wierch
Informacje techniczne
-
Kasprowy Wierch wysokość: 1987m n.p.m.
-
Długość trasy: 12.6km
-
Maksymalne nachylenie: 32o
-
Poziom trudności: łatwy
-
Przewyższenie: 967m
-
Długość podejścia: 6.3km
-
Długość zjazdu: 8.5km
-
Czas podejścia: 3h
-
Czas zjazdu: 30min
Kasprowy Wierch, położony w głównej grani Tatr, jest najczęściej odwiedzanym tatrzańskim szczytem. Ma to oczywiście związek z jego łatwą dostępnością dzięki wybudowanej tu Kolei Linowej w roku 1936. „Święta góra narciarzy” – mawiają niektórzy. Dziś, w dobie intensywnego rozwoju turystyki skiturowej w Tatrach można dodać, że jest to też góra najbardziej popularna wśród skiturowców.
O wycieczce
Opisana wycieczka przebiega w całości zielonym szlakiem łączącym Kuźnice z Kasprowym Wierchem. Podejście trwa około 3 godzin i należy być szczególnie przygotowanym na górskie warunki pogodowe – ostatnie dwa kilometry trasy przebiegają wzdłuż północnej grani Kasprowego, pomiędzy Suchą Czubą a docelowym szczytem. Jest to teren wysokogórski, gdzie jesteśmy często narażeni na wiatry i twarde, przewiane warunki śniegowe. Dlatego warto, zwłaszcza po lub w czasie wietrznych dni w Tatrach – mieć ze sobą w plecaku raki lub harszle, które będą mogły się przydać na tym właśnie odcinku.
Etap 1. Kuźnice- Myślenickie Turnie
Podejście zaczynamy przy leśniczówce w Kuźnicach. Początkowo zielony szlak wiedzie wzdłuż nartostrady. Po około kilometrze podchodzenia, skręcamy w lewo kontynuując podejście szlakiem. Gdybyśmy poszli prosto, za ok. 30 minut od miejsca rozwidlenia dotrzemy do dolnej stacji wyciągu KL Goryczkowa. Od skrętu do Myślenickich Turni mamy jeszcze około 2 km podejścia i niespełna 260m przewyższenia. Robi się nieco bardziej stromo niż dotychczas, jest to jednak wciąż teren łatwy i bezpieczny. Po około 40 minutach osiągamy Myślenickie Turnie i kończymy pierwszy etap naszej wycieczki. Mamy za sobą około 3km podejścia, czyli połowę całego dystansu z Kuźnic na Kasprowy Wierch.
Etap 2. Myślenickie Turnie- Kasprowy Wierch
Przy budynku pośredniej stacji na Myślenickich Turniach szlak skręca w lewo i zaczynamy powoli wchodzić w górną granicę lasu; drzew jest coraz mniej i zaczynają się pojawiać kosodrzewiny. Szlak prowadzi zakosami między kosówkami, wciąż jest raczej łatwo, choć robi się coraz bardziej stromo. Po pokonaniu zygzaków przez kosodrzewiny szlak zaczyna trawersować grań odchodzącą od Kasprowego Wierchu w kierunku północnym. Pniemy się coraz wyżej, cały czas na prawo poniżej grani. Im wyżej jesteśmy, tym teren bardziej narażony jest na wiatr i to, czym on skutkuje – utwardzeniem pokrywy śnieżnej, przewianiem śniegu, odsłonięciem kamieni. Co to oznacza dla nas skiturowców? Że mogą się nam przydać harszle lub raki, jeśli nie będziemy potrafili dalej przemieszczać się na nartach.
Po 3 km podchodzenia zbliżamy się do górnej stacji wyciągu krzesełkowego KL Goryczkowa i aby osiągnąć wierzchołek Kasprowego, musimy minąć ją od strony lewej, czyli wschodniej, skręcając w lewo wprost ku budynkowi stacji meteorologicznej na Kasprowym Wierchu. Aby wejście na szczyt zostało w pełni „zaliczone”, musimy podejść do stojącego tam dzwona i przynajmniej go dotknąć