Wodogrzmoty Mickiewicza
Przez wielu uważane na najpiękniejsze w Polsce,
Wodogrzmoty Mickiewicza (zwane Wodogrzmotami lub Wodospadami Mickiewicza) leżą na trasie wiodącej z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. Łączą w sobie trzy duże (Wyżni, Pośredni i Niżni Wodogrzmot) oraz kilka mniejszych kaskad o wysokości od 3 do 10 metrów, tworząc wspaniałą wizualnie i niesamowicie głośną przyrodniczą kompozycję.
Rejon: Tatry Wysokie
Punkt wyjścia: parking w Palenicy Białczańskiej
Trudności: nie ma trudności
Czas przejścia: około 45 min
Kolor szlaku: czerwony
Dojazd: samochodem lub busem z Zakopanego do Palenicy Białczańskiej
Szlak do Wodogrzmotów Mickiewicza
Wycieczkę do Wodogrzmotów Mickiewicza rozpoczynamy w Palenicy Białczańskiej. Dojedziemy tu samochodem lub busem z Zakopanego, który jedzie w stronę Morskiego Oka.
Po minięciu budki TPN wychodzimy na asfaltową drogę, która delikatnie wznosi się w górę. Trasa nie jest trudna, polecana rodzinom z dziećmi i osobom starszym. Po około 35 minutach marszu dotrzemy do rozwidlenia szlaków; w prawo czerwony szlak prowadzi na Rówień Waksmundzką lub Rusinową Polanę. My pozostajemy na naszej wygodnej drodze, idąc dalej miniemy Dróżnikówkę, drewniany budynek należący do TPN-u.
Kawałek dalej jest nasza główna atrakcja, Wodogrzmoty Mickiewicza. Z racji, że trasa nie jest trudna, warto wycieczkę tę połączyć z wyprawą nad Morskie Oko.
Wodospady Mickiewicza
Wody zasilające
Wodospady Mickiewicza pochodzą z Potoku Roztoka, przechodząc w tym miejscu z Doliny Roztoki w Dolinę Białki. Z trasy doskonale widoczny jest Pośredni Wodogrzmot, który można obserwować z odnowionego kamiennego mostu.
Wodospady, które możemy podziwiać na drodze do Morskiego Oka, zostały nazwane Wodogrzmotami z racji huku, jaki powoduje spadająca woda. Najbardziej efektowne są po dużych opadach deszczu. Pierwotną nazwą ludową był Grzmot. W 1891 roku Towarzystwo Tatrzańskie nadało imię Adama Mickiewicza Wodogrzmotom i Dolinie Rybiego Potoku, na pamiątkę sprowadzenia rok wcześniej prochów wieszcza na Wawel. Przy Niżnim Wodogrzmocie została umieszczona tablica, upamiętniająca to wydarzenie. Nazwa przyjęła się tylko w odniesieniu do wodospadów. Mickiewicz nie był związany z Tatrami ani Podhalem.
Walery Eljasz był pierwszym turystą, który widział Wodogrzmoty (z przewodnikiem Maciejem Sieczką, rok 1879). Piechurzy mogą podziwiać wodospady od 1886 roku, poprowadzono wtedy do nich ścieżki. Obecnie, z kamiennego mostu wybudowanego w 1900 roku i poszerzonego ponad 60 lat później widać jedynie Pośredni Wodogrzmot.