Czy Podhale odwiedzają tylko osoby spacerujące po górach? Jeśli nie lubię takich wycieczek czy pozostaje mi tylko spędzanie czasu na Krupówkach? Otóż nie! Muzea w Zakopanem to opcja dla osób, które nie chcą lub nie mogą wybrać się na tatrzańskie szlaki. Miasto pod Giewontem rozkochało w sobie wielu artystów, którzy tutaj zamieszkali. Dla upamiętnienia ich dokonań, powstało tu wiele muzeów, które warto odwiedzić podczas wizyty.
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem
Jednym z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce jest Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Sympatycy i przyjaciele Tytusa Chałubińskiego utworzyli w 1888roku Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego, kupili eksponaty i jeszcze tego samego roku otworzyli pierwszą wystawę. Takie były początki tego miejsca i pomimo różnych zdarzeń historycznych, istnieje do dziś. Działalność muzeum ściśle związana jest z regionem, górami i ludźmi.
Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Zobacz jak się kiedyś żyło
Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądało autentyczne wyposażenie góralskiej chaty, koniecznie wybierz się do Muzeum Stylu Zakopiańskiego- Inspiracje im. Marii i Bronisława Dembowskich, które mieści się na Drodze do Rojów. Ekspozycja zorganizowana jest w dwóch izbach. Pierwsza z nich – Izba czarna, w której w przeszłości koncentrowało się życie góralskiej rodziny. Urządzona jest tak, jak izby w drugiej połowie XIX wieku. Druga - Izba biała, pełniła w chałupie rolę salonu. Znajdują się tu obrazy na szkle, ceramika, łyżniki, rzeźba, strój, a nawet sprzęty pasterskie.
Nietypowe muzeum w Zakopanem. Spichlerz. Zamojscy i ich dzieło
W Kuźnicach, miejscu związanym z historią degradacji przyrody tatrzańskiej, a także jej ochrony i ratowania, znajduje się Spichlerz. Zamoyscy i ich dzieło. Jest to ekspozycja poświęcona rodzinie Zamoyskich, którzy rozumieli, że najważniejsze jest utrzymanie bogactw natury dla przyszłych pokoleń. Zmiana myślenia dokonała się głównie za sprawą działalności hrabiego Władysława Zamoyskiego, mianowicie w latach 1889 nabył on dobra Zakopiańskie i był ich głównym gospodarzem po północnej stronie. Jego zasługi dla Tatr i Zakopanego zostały upamiętnione. Udostępniona wystawa urządzona została w zabytkowym Spichlerzu, budynku postawionym przez hr. Zamoyskiego w około 1895 roku.
Zakopiańskie muzea zapraszają na swoje stałe oraz czasowe wystawy.
Region Tatry
34-500 Zakopane
ul. Jaszczurówka-Bory 3