Jaskinia Dziura
z Zakopanego
Jaskinia Dziura zwana również Zbójecką Jamą położona jest w Tatrach Zachodnich w Dolinie ku Dziurze w grzbiecie Spaleńca. Według badaczy Jaskinia Dziura powstała w wyniku działania gorących wód głębokiego krążenia. Długość jaskini wynosi 175m, ale do zwiedzania udostępnione jest tylko 50m. Pierwsze wzmianki o Jaskini Dziura pochodzą z 1860 r z zapisków i rysunku autorstwa poety Macieja Bogusza Stęczyńskiego. Na pewno znana była wcześniej, ale nie wiadomo kto i kiedy ją odkrył. Podobno ukrywał się w niej jeden z ostatnich tatrzańskich zbójników – Wojtek Mateja.
Rejon: Tatry Zachodnie, Dolina ku Dziurze.
Dojazd: samochodem z centrum Zakopanego do parkingu przy wejściu do Doliny strążyskiej (około 7-10 minut). Z przystanku PKS busem do Doliny Strążyskiej (około 20 minut).
Punkt wyjścia: parking przy wejściu do Doliny Strążyskiej.
Kolor szlaku: wędrówkę rozpoczynamy Drogą pod Reglami (skręcamy w lewo od wejścia do Doliny Strążyskiej), następnie skręcamy w prawo na niebieski szlak do Doliny ku Dziurze. Na końcu szlaku u podstawy Skały nad Dziurą znajduje się wejście do Jaskini Dziura. Dojście do jaskini zajmuje około 25-30 minut.
Trudności: trudności jakie możemy spotkać zwiedzając Jaskinię Dziura nie są wielkie. Podłoże w jaskini jest grząskie i śliskie, co spowodowane jest dużą ilością wpadających do środka liści. Należy zaopatrzyć się we własną latarkę.
Czas przejścia: dojście do jaskini zajmuje od 25 do 30 minut. Z racji tego, że jaskinia jest niewielkich rozmiarów – zwiedzanie zajmuje około 15-20 minut.
Zwiedzanie Jaskini Dziura
Jaskinię Dziura można zwiedzać przez cały rok. Nie ma do niej biletów wstępu. Wybierając się do jaskini należy zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie (w jaskini bywa grząsko i ślisko), latarkę a także ciepłą odzież, jeśli ktoś zamierza spędzić dłuższą chwilę w jaskini (temperatura waha się od – 6 do + 4 stopni Celsjusza). Otwór wejściowy do jaskini wielkości 2x3 metra znajduje się u podstawy Skały nad Dziurą na wysokości 1020 m n.p.m. Po wejściu przechodzimy przez wąski przedsionek ze skalnym oknem w suficie. To właśnie tamtędy do wnętrza jaskini dostają się liście, które powodują grząskość podłoża. Schodzimy w dół do obszernej komory, która jest głównym punktem jaskini. Na dole znajduje się zasypany przez geologów otwór, który powstał w celu poszukiwania kolejnych partii jaskiń. We wnętrzu jaskini można spotkać chrząszcze.