Jaskinia Mylna
z Kir
Jaskinia Mylna położona jest w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich w masywie Raptawickiej Turni. Jest częścią systemy Jaskiń Pawlikowskiego wraz z Jaskinią Obłazkową i Jaskinią Raptawicką. Jaskinia posiada dwa otwory wejściowe, a łączna długość korytarzy wynosi 1630 metrów i jest jedną z najciekawszych jaskiń udostępnionych do zwiedzania.
Historia Jaskini Mylnej
Historia Jaskini Mylnej sięga daleko wstecz. Jaskinia ta od dawna była znana góralom zapewne z powodu widocznych z Doliny Kościeliskiej otworów. Mówi się także, że była ona kryjówką Janosika. Jako pierwszy opisał ją w 1885 roku Jan Gwalbert Pawlikowski. Jego dzieło podczas prac badawczych kontynuowali bracia Zwolińscy, a obecna trasa turystyczna została wytyczona w 1949 roku. Nazwa jaskini wywodzi się prawdopodobnie od jej błądzących i mylących korytarzy, o czym przekonał się w lipcu 1945 roku (prawdopodobnie na skutek zgaśnięcia światła), ksiądz Szykowski, którego zwłoki odnaleziono dopiero po dwóch latach.
Rejon:Tatry Zachodnie, Dolina Kościeliska.
Punkt wyjścia: parking przy Dolinie Kościeliskiej, Kiry.
Kolor szlaku: Z parkingu w Kirach ruszamy Doliną Kościeliską. Następnie po przejściu około 4,4 km czerwono – czarnym szlakiem prowadzącym do Jaskiń Pawlikowskiego zaczynamy piąć się w górę po stromych skałach ubezpieczonych w łańcuchy. Następnie szlakiem czerwonym dochodzimy do otworu wejściowego. Dojście od dna Doliny Kościeliskiej zajmuje około 15 minut.
Czas przejścia: Zwiedzanie jaskini wraz z jej bocznymi odnogami zajmuje około 30-40 minut.
Trudności: Jaskinia Mylna nie jest specjalnie trudną jaskinią. Należy mieć na uwadze, że trzeba ze sobą zabrać źródło światła, które nie zawiedzie nas podczas zwiedzania. W wielu miejscach korytarze są błotniste, wąskie i niskie, wymagające czasami przejścia w pozycji leżącej. Duży plecak może być więc sporym utrudnieniem. Zimą należy zabrać ze sobą raczki, gdyż fragmenty dna jaskini mogą być oblodzone.
Dojazd: samochodem z Zakopanego do parkingu w Kirach (ok. 15 minut). Z Zakopanego busem z dworca PKS (ok. 30 minut).
Zwiedzanie Jaskini Mylnej
Zwiedzanie odbywa się przez cały rok. Do zwiedzania udostępniona jest 300 metrowa trasa. Mimo, że
Jaskinia Mylna nie posiada ona bogatej szaty naciekowej, to zimą można spotkać tutaj ciekawe formy lodowe. Jaskinię zwiedzamy tylko w jednym kierunku. Należy zabrać ze sobą własne źródło światła, bez którego nie ma możliwości przejścia jaskini, gdyż grozi to zabłądzeniem. Zwiedzanie rozpoczynamy wchodząc otworem od strony południowej (1098 m n.p.m). Pierwsza komora, to Obłazowa Jama, w której znajdują się tzw. Okna Pawlikowskiego, z których roztacza się widok między innymi na Bystrą i Błyszcz. W tej części jaskini nie potrzebujemy jeszcze latarki. Następnie zapalamy latarkę i wchodzimy w wąską i najciekawszą część jaskini. Zwracając uwagę na przebieg szlaku przechodzimy niskim przejściem do Głównego Korytarza. Cały czas idziemy szlakiem przez Główny Korytarz aż do Białej Ulicy. Po drodze mijamy kilka odgałęzień z miejscami częściowo nieudostępnionymi turystycznie. Następnie szlak prowadzi w prawo przez ubezpieczoną na odcinku 20 metrów łańcuchami skalną półkę nad 3 metrową szczeliną. Zimą należy zwrócić uwagę, że połka ta może być oblodzona. Na kolejnym rozgałęzieniu nasz szlak skręca w prawo do niskiej Komory Końcowej, na której końcu znajduje się otwór wyjściowy(1084 m n.p.m.).