Region Tatry portal turystyczny
Menu

PL
Moja lista
{fav_box_}

Udostępnij
jaskinie (0 wyników)
Jaskinia Raptawicka - jaskinie - jaskinia - Tatry

Jaskinia Raptawicka

jaskinia

Trasa
Zapisz

Mapa
Tatry

Godziny otwarcia
{main_atraction_hours_sezon_}
Facebook
E-mail

Jaskinia Raptawicka

z Kir

Jaskinia Raptawicka o długości 150m i głębokości 15m położona jest w Tatrach Zachodnich w Dolinie Kościeliskiej, a sam otwór wejściowy leży u podnóża Raptawickiej Turni na wysokości 1146 m n.p.m. Jaskinia Raptawicka jest częścią systemu Jaskiń Pawlikowskiego, do którego należą także Jaskinia Mylna i Jaskinia Obłazkowa, które także można zwiedzić przy okazji wycieczki do Jaskini Raptawickiej.

Rejon:Tatry Zachodnie, Dolina Kościeliska
Punkt wyjścia: parking przy Dolinie Kościeliskiej, Kiry
Kolor szlaku: z Kir wyruszamy zielonym szlakiem przez Dolinę Kościeliską. Po przejściu 4,4 km tuż za Polaną Pisaną w prawo odbija szlak czarny do Jaskini Raptawickiej i czerwony do Jaskini Mylnej i Jaskini Obłazkowej. W dalszej części szlaki rozdzielają się i tam należy trzymać się czarnego szlaku aż do samego wejścia do jaskini. Dojście od Doliny Kościeliskiej zajmuje około 15-20 minut.
Trudności: trudności jakie możemy spotkać podczas wycieczki do Jaskini Raptawickiej nie są wielkie. Podczas samego dojścia czarnym szlakiem do jaskini dwukrotnie napotkamy na strome podejścia ubezpieczone łańcuchami. Zejście do samej jaskini wyposażone jest w 4 metrową drabinę.
Czas przejścia: dojście do jaskini zajmuje niecałe półtorej godziny, natomiast zwiedzanie samej jaskini, to około 30-40 minut.
Dojazd: samochodem z Zakopanego do parkingu w Kirach (ok. 15 minut). Z Zakopanego busem z dworca PKS (ok. 30 minut).

Jaskinia raptawicka


Historia Jaskini Raptawickiej


Jaskinia Raptawicka była znana od dawna, jednakże jako pierwszy opisał ją w 1887 roku Jan Gwalbert Pawlikowski. Od tego czasu drogę do jaskini opisywały wszystkie przewodniki tatrzańskie. W późniejszych latach jaskinię opisywał także Stefan Zwoliński i Kazimierz Kowalski. W 1938 roku pewien nieszczęśliwie zakochany Zakopiańczyk postanowił zamurować się wewnątrz jaskini i umrzeć śmiercią głodową. Zrezygnował jednak ze swego zamiaru i na pamiątkę wmurował w ścianę obraz Matki Boskiej, a także wykuł napis i pozostawił lichtarz ze świecą. Dla turystów jaskinia została udostępniona w dwudziestoleciu międzywojennym, jednakże dojście nie miało takich ułatwień jak dziś. W obecnych czasach możemy korzystać nie tylko z drabinki, po której zejdziemy przez otwór do jaskini, ale także z łańcuchów, które ułatwią nam dojście do tego otworu.


Zwiedzanie Jaskini Raptawickiej


Jaskinię Raptawicką można zwiedzać przez cały rok. Nie ma do niej biletów wstępu. Wybierając się do jaskini należy pamiętać o zabraniu ze sobą źródła światła jeśli zamierzamy zwiedzać boczne korytarze, a także odpowiedniej odzieży. Zasadniczą częścią jaskini jest główna komora, do której schodzimy po 4 metrowej drabinie. Komora ta ma 10 metrów wysokości, 40 metrów długości i 10 metrów szerokości. Z tego miejsca możemy iść w lewo 20 metrowym korytarzem. Kierując się w prawo natrafimy na nieco dłuższy korytarz. Idąc na wprost dotrzemy do dalszej części jaskini, w której odchodzą dwa korytarze w lewo i jeden krótki w prawo. Idąc dalej na wprost natrafimy na wąski korytarz wykuty przez Stefana Zwolińskiego. Po przejściu korytarza natrafimy na nieco szerszy korytarz, na końcu którego umieszczona jest mała kapliczka.
Galeria zdjęć (2)
Jaskinia Raptawicka - jaskinie - jaskinia - Tatry
Jaskinia Raptawicka - jaskinie - jaskinia - Tatry


POLECAMY
copyright © 2020 Region Tatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu Region Tatry
zamknij
Jaskinia Raptawicka
Tatry,