Jaskinia Smocza Jama
z Kir
Jaskinia Smocza Jama położona jest w Dolinie Kościeliskiej w Wąwozie Kraków w Tatrach Zachodnich. W zasadzie jest to krótki (44m), stromy korytarz, który przebija się pionowo przez skałę. Jaskinia udostępniona jest do zwiedzania przez cały rok i jest częścią żółtego szlaku, który prowadzi pętlą z Polany Pisanej przez Wąwóz Kraków wracając na Polanę Pisaną.
Historia jaskini Smocza Jama
Jak wiele jaskiń w Tatrach również
Smocza Jama była znana góralom od dawna. Pierwszy raz o jaskini możemy przeczytać w przewodniku Karla Kolbenheyera z 1876 roku. Początkowo zwiedzanie jaskini odbywało się w odwrotnym kierunku niż obecnie. Dawniej szlak ubezpieczony był drewnianymi konstrukcjami, które zmieniono w 1949 roku na stalowe.
Rejon:Tatry Zachodnie, Dolina Kościeliska.
Punkt wyjścia: parking przy Dolinie Kościeliskiej, Kiry.
Kolor szlaku: Z parkingu w Kirach ruszamy Doliną Kościeliską. Następnie po około godzinie od wejścia do doliny zaraz za Polana Pisaną wchodzimy na żółty szlak wiodący przez Wąwóz Kraków i Smoczą Jamę i ponownie na Polanę Pisaną. Szlak jest jednokierunkowy. Jeśli z jakiegoś powodu nie będziemy chcieli przechodzić przez Smoczą Jamę – można ją ominąć bokiem przygotowaną lecz eksponowaną ścieżką.
Czas przejścia: Dojście do żółtego szlaku przez Dolinę Kościeliską zajmuje około godziny. Przejście żółtym szlakiem pętli wraz ze Smoczą Jamą to około 50-60 minut.
Trudności:Jaskinia Smocza Jama jest stromym korytarzem ubezpieczonym w łańcuchy, co dla niektórych może być trudnością. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą latarki i zwróceniu uwagi w deszczowe dni kiedy skała może być śliska. Zimą należy zaopatrzyć się w antypoślizgowe raczki.
Dojazd: samochodem z Zakopanego do parkingu w Kirach (ok. 15 minut). Z Zakopanego busem z dworca PKS (ok. 30 minut).
Zwiedzanie Smoczej Jamy
Jaskinia Smocza Jama udostępniona jest do zwiedzania cały rok i jest częścią żółtego szlaku prowadzącego z Polany Pisanej przez Wąwoz Kraków. Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 1100m n.p.m. Jaskinia, a w zasadzie otwór przebija na wylot turnię Ratusz. Korytarz pnie się dość stromo w górę szczególnie w pierwszej części. Otwór wyjściowy znajduje się na wysokości 1120 m n.p.m. Cała trasa ubezpieczona jest łańcuchami. Do przejścia niezbędna jest latarka.