Jaskinia Bystrianska
Jaskinia Bystrianska położona jest na południowych zboczach miejscowości Bystra niedaleko popularnego ośrodka Tale w Niżnych Tatrach. Powstała dzięki tektoniczno – erozyjnej czynności i modelowaniu podziemnymi tokami wodnymi. Słynie z niecodziennych kształtów, a także ze sprzyjających warunków klimatycznych do prowadzenia zabiegów speleoterapeutycznych. Obecna trasa turystyczna powstała w 1968 roku.
Rejon:Niżne Tatry
Punkt wyjścia: Jaskinia Bystrianska znajduje się na południowym końcu miejscowości Bystra, pomiędzy Podbrezową i Mýtom pod Ďumbierom. Wejście do jaskini oddalone jest o około 120 m od parkingu.
Trudności: Jaskinia Bystrianska jest łatwa do zwiedzania. Długość trasy wynosi 580m, prawie nie ma przewyższeń. Na całej trasie spotykamy jedynie 26 schodów. Jest to jedyna jaskinia na Słowacji, która posiada odpowiednie dojście dla osób niepełnosprawnych. Temperatura w jaskini wynosi średnio 5,7 – 6,7 stopni Celsjusza.
Czas przejścia: zwiedzanie jaskini trwa 45 minut
Dojazd:samochodem na parking przy Jaskini Bystrianskiej, ok. 2,5h.
Zwiedzanie Jaskini Bystrianskiej
Zwiedzanie jaskini jest możliwe w terminach 02.01 – 31.10 z wyłączeniem poniedziałków. Poza biletem wstępu należy uiścić dodatkową opłatę za możliwość wykonywania zdjęć oraz filmowania. Nie wolno w tym celu używać statywu. Można również wykupić dodatkowe wejście po wcześniejszym ustaleniu. Dokładne terminy oraz godziny , w których możliwe jest zwiedzanie Jaskini Bystrianskiej należy sprawdzać przed planowaną wycieczką na stronie Zarządu Jaskiń Słowackich.
Jak ubrać się do zwiedzania Jaskini Bystrianskiej?
W
Jaskini Bystrianskiej panuje średnia temperatura od +5,7 do +6,7 stopni Celsjusza. Warto zabrać ze sobą cieplejszą odzież, gdyż w czasie postoju może zrobić się chłodno. Przyda się również pełne obuwie, które ochroni nasze stopy przed wychłodzeniem i także przed ewentualnymi urazami.
Historia Jaskini Bystrianskiej
O istnieniu
Jaskini Bystianskiej okoliczni mieszkańcy wiedzieli od dawna, ale dopiero w 1923 roku pierwsi grotołazi odważyli się na wejście i eksplorację jaskini. Do środka dostali się przez otwór położony w lesie pod skałą. Jak się później okazało, był to jeden z ośmiu otworów odkrytych w tym rejonie. Grotołazi za pomocą lin opuścili się na dno 17 metrowej studni, a następnie odkryli dalsze 80 metrów przestrzeni w jaskini. W 1926 roku przez Przepaść Piekiełko, udało się dotrzeć do Novej Jaskine. Podczas ponownej eksploracji jaskini na początku lat 30-tych XX wieku przy pomocy dymu z ogniska rozpalonego w Studni Piekło udało się dotrzeć do dzisiejszej Novej Jaskyne. Udostępniony w latach 1939-1940 300 metrowy fragment jaskini przyciągał wielu turystów. Jaskinię zwiedzano z pomocą lamp karbidowych. Wewnątrz zbudowano chodniki, drabiny, a także betonowe i drewniane schody. We wsi powstał także. dom dla przewodników. Podczas działań wojennych Jaskinia Bystrianska została zamknięta dla ruchu turystycznego.